W Twoim Wieczorze z 20.10.2010 ukazał się poniższy artykuł o dokonaniach kulturalnych Sołtysa Sulmina Ewy Bałon. Będę Ewo zaciskał kciuki, zresztą co do rezultatów kampanii nie mam wątpliwości.

Sulmin kulturą tętni
       W gminie Żukowo prawdziwym zagłębiem kulturalnym staje się niewielka miejscowość – Sulmin. Od 2009 roku odbywają się tutaj cykliczne spotkania z twórcami kultury, reprezentującymi bardzo różny dorobek. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, artystyczne wieczory gromadzą nawet kilkaset osób. Pomysłodawcą i realizatorką jest Ewa Baton (na zdjęciu) – od dwóch kadencji radna gminy Zukowo, a od 12 lat sołtys Sulmina (w sumie 20 lat pracy w samorządzie). Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy mieli okazję poznać bardzo wielu ciekawych artystów, podróżników czy poetów. Uczestniczyli na przykład w wieczorze poetyckim Krzysztofa Cezarego Buszmana, zwanego czwartym wieszczem RP, oraz w spotkaniu poetycko – muzycznym wirtuoza lutni Macieja Góry i poety Krzysztofa J. Lesińskiego. Odbył się wieczór z mistrzem fotografii Maciejem Kosycarzem, który zaprezentował zdjęcia własne i ojca, i promował czwarty swój album z cyklu „Niezwykłe zwykłe zdjęcia". Gościem Sulmina był także himalaista Czesław Kuba Jakubczyk, uczestnik 50 wypraw wysokogórskich, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarz, trener judo, instruktor ju-jitsu, narciarstwa i alpinizmu, pasjonat żeglarstwa i sportów ekstremalnych, świetnie władający językami angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i węgierskim. I jakby tego było mało, szykują się kolejne spotkania z wybitnymi twórcami, m.in. z podróżnikiem dr. Edwardem Grzegorzem Funke, który prowadzi Autorską Galerię Fotografii „Portret Świata" w Koszalinie, z Maurycym Śmieszalskim – znakomitym fotografikiem oraz z Bartłomiejem Piasecznym – hodowcą psów grenlandzkich, organizatorem i uczestnikiem wielu wypraw polarnych wraz z psimi zaprzęgami.

2010.10.23

       Myślę,że jest to dobre miejsce, żeby przytoczyć wiersz Krzysztofa Cezarego Buszmana o Ewie, ale ponieważ jestem zazdrosny, zarówno o Ewę, jak i o poezję, załączam również wiersz mój, dedykowany Ewie.

WIERSZ O EWIE BAŁON

Przeszedłem wzdłuż i wszerz Polskę prawie całą
I mniej ważne, że i też świata połowę
Więc uwierzcie, że od Naszej Ewy Balon
Nie spotkałem nigdzie lepszej Sołtysowej!

Ona silą i mądrością jest Sulmina
Jej skuteczność niedowiarków też zachwyca
No i daje się rozpoznać wciąż po czynach
Nie po głupich, bez pokrycia obietnicach!
 
Niech więc w czyny się zmieniają puste słowa
Bo ja Kaszub, na gadanie się nie godzę!
Więc Ty Ewo zostań znów Radną Żukowa
Z którą mądry Burmistrz będzie miał po drodze!

                                                             Krzysztof Cezary Buszman

       I wiersz mój.

***

    Ewie i jej ogrodowi
teraz
twój ogród

w śniegu

i soplach lodu

świecących piękniej
jak leniwe

zimowe

słońce

w błyskach
czyży

trznadli

i dzwońców

w karmnikach


twój ogród
w nadziei
na wiosnę
 
ja
na twoją miłość
 
Krzysztof J. Lesiński/01’2010

2010.10.26

zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie

      Popieramy z Ewą Pana Marka Trepczyka. Zwróćcie uwagę to nie są obietnice internetu w każdej gminnej toalecie, to są konkretne, realne programy.

2010.11.14
      Ewa została Radną i Z – cą Przewodniczącego Rady, pan Trepczyk został  Z – cą Burmistrza. Gratuluję.